Uroczystości ku czci bł. Matki Celiny w Kwasówce na Białorusi

2013-10-27

Uroczystości ku czci bł. Matki Celiny w Kwasówce na Białorusi

26 października 2013 r. w Parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kwasówce, na terenie diecezji grodzieńskiej, odbyły się uroczystości ku czci bł. Matki Celiny Borzęckiej, z okazji 100. rocznicy jej narodzin dla nieba. Szczególny motyw świętowania w Kwasówce stanowił fakt, że 126 lat temu Celina Borzęcka modliła się w tej świątyni. Podczas uroczystości wspomniano także córkę bł. Celiny, Czcigodną Sługę Bożą, Matkę Jadwigę Borzęcką, w roku 150. rocznicy jej urodzin.

Uroczystości zorganizował Ks. Jan Zaniewski, Proboszcz Parafii w Kwasówce. Program świętowania przedstawiał się następująco:

godz. 11. 00 - Nabożeństwo różańcowe połączone z prośbami i podziękowaniami za łaski otrzymane za wstawiennictwem bł. Celiny;

godz. 12. 00 – Msza św. pod przewodnictwem Ks. Bpa Kazimierza Wielikosielca, biskupa pomocniczego diecezji pińskiej.

Eucharystię razem z Ks. Biskupem celebrowało 20 kapłanów diecezjalnych i zakonnych. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele miejscowych władz, siostry zakonne, wierni parafii w Kwasówce, przybyli ze Świsłoczy i Zaniewicz, a także z innych parafii diecezji grodzieńskiej.

Na początku Mszy św. został odczytany list Matki Teresy Marii Kreft, przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek, będący wyrazem duchowej łączności z uroczystościami w Kwasówce.

Po Mszy św. wierni uczcili relikwie bł. Matki Celiny.

Zwieńczeniem uroczystości była prezentacja książeczki: „Śladami bł. Matki Celiny i Matki Jadwigi Borzęckich na Białorusi”. Jest ona wspólnym dziełem, gdyż zrodziła się z inicjatywy Ks. Proboszcza Jana Zaniewskiego i przy jego pomocy, a materiał do niej zebrała i „napisała sercem” S. Anna Helena Skalik. Książeczka ukazała się w wydawnictwie diecezji grodzieńskiej, w nakładzie 1.200 egzemplarzy w języku białoruskim i tyleż samo egzemplarzy w języku polskim.

Strona główna / Galeria / Archiwum / Kontakt

Wszelkie Prawa Zastrzeżone CR 2010